Project Description

Kan Tahlili

Kedi ve Köpeklerde Kan Testlerinin Anlamları

Vet216 Veteriner Kliniği ’nde Kedi ve köpeklerde teşhisi kolaylaştırmak yada tanıyı net koyabilmek için bazı tetkiklere başvurulur. Veteriner Hekimlerce istenen bu tetkiklerden sıkça rastlananı kan tahlili, röntgen, MR, mikroskobik muayene ve mikrobiyolojik tetkiklerdir. Kedi ve köpeklerden en fazla istenilen kan tahlilidir. Birçok imkana sahip olduğumuz dijital cihazlarımız ve laboratuvarımızla size hizmet vermekteyiz. Bu makalemizde kan tahlilinin önemini ve tahlil sonuçlarının ne anlama geldiğini kabaca sizlerle paylaşacağız.

Acil çağrı(Tıkla Ara)

Hayvanlarda Kan Tahlilinin Sonuçları

Kan sağlıklı bir canlıda yapılan kan tahlillerinde ortalama değerler mevcuttur. Bu değerlerin kullanılan makinenin referans değerlerine göre alt ve üst limitleri vardır ki; bu değerler arasında çıkan sonuç olumlu kabul edilir. Normal çıkan kan tahlili her zaman kedi ve köpek sahiplerini sevindirse de, düşük ya da yüksek çıkmasının ne anlama geldiği hep endişe sebebidir.

Burada düşük ya da yüksek çıkan değerlerin hekim gözüyle değerlendirmesinden daha çok genel anlamlarından ve o karmakarışık kısaltmaların ne anlama geldiğinden bahsederek yazımıza başlayabiliriz.

Kedi ve Köpeklerde Hemogram

Hemogram’ın anlamı kan sayımı anlamına gelmektedir. Hemogram yapılan bir kedi ve köpekte, kan hücrelerinin sayıları ve şekillerindeki değişmeleri gözlemlenmektedir. Bu değişimler kedi ve köpekte kan kayıplarından bağışıklık problemlerine, kansızlıktan enfeksiyona kadar bir çok problem hakkında hekime bilgi verir.

“Halsiz şekilde birkaç gündür yatan köpeğim için endişelenip Vet216 ya götürdüm. Soğukkanlılık ve bilgili doktor sayesinde köpeğim şuanda eskisi koşmaya ve oynamaya başladı. TEŞEKKÜR EDERİM :)”

Gözde Sevmez

“Yol üzerinde gördüğüm bakımsız bir köpeği hem kontrollerini yaptırmak için hem de sağlıklı olması için kliniğe götürdüm. İyi yürekli insanlar çalışanlar. Tavsiye ederim. Pandemi sürecini gerçekten benimseyen bir klinik. Alınan önlemler harika. 👍

Elif Erdoğan

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça yaşanılan problemler ve yanlış bilinen doğruları sizin için derledik.

Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle kedi ve köpekler 6 aylıkken kızgınlık göstermeye başlarlar. Herhangi bir durumda veteriner ile iletişime geçiniz.
Kedi ve köpeklerinizi ilk aldığınız zaman bir veteriner hekim tarafından muayene edilmesi yerinde olacaktır. Veteriner hekim hayvanınıza uygun aşı takvimi belirleyecektir. Gerekli bilgilere ulaşmak için ayrıca aşı sayfamıza tıklayarak okuyabilirsiniz.
Evet, hizmetimiz mevcuttur. Vet216 Veteriner Kliniği ‘nde konfor esastır. İster standart, ister VIP, dilerseniz konaklama kararınızdan önce, sizi misafir etmekten mutluluk duyarız.
Hayır. Köpeğin kulağında küpe olması, bu köpeğin kısırlaştırıldığı, mikroçip takılıp kayıt altına alındığını gösterir. Ancak, kısırlaştırılan köpeklerin cinsiyet hormonu aktiviteleri oldukça azalacağından hayvanın genel mizacında bir yumuşama ve saldırganlığında da azalma görülmektedir.
Evet. Acil durumlarda yaralı olan hayvana hemen müdahale için ambulans ile adresinize geliyoruz.
Veteriner hekime götürerek muayene edilmesi gerekiyor. Ameliyat veya lazer işlemi gerekiyorsa eğer gerekli ekipman mevcuttur.
Gebelik tespiti , doğum yardımı , sezeryan işlemleri Vet216 Veteriner Kliniğimiz bünyesinde 7/24 açık veteriner olarak uygulanmaktadır. İhtiyaç durumunda dijital röntgen cihazı ile de kontrollerimizi yaparak hastamızın durumunu doğru teşhis ediyoruz.
En doğru teşhis için kliniğimize gelerek muayene olması gerekiyor. Eğer bir hastalık söz konusu ise tedaviye başlanır.

Başka sorularınız varsa lütfen bizimle iletişime geçin.

İletişim