Project Description

Anestezi ve Reanimasyon

Vet216 Veteriner Kliniği  Anestezi; Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı (Anestezist) tarafından uygulanan bir işlem olup, ameliyat öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanın ağrı duymamasını, yapılan girişime tahammülünü, ameliyattan sonra süreci hatırlamamasını ve konforunu sağlamak üzere geliştirilmiş bir dizi tıbbi uygulamanın adıdır. Genel, rejyonal (bölgesel) veya lokal anestezi şeklinde uygulanabilir. Herhangi bir kaza yada yaralanma söz konusu olduğun hemen acil müdahale veya operasyona başlayarak kalıcı bir hasar kalmadan tedavi etmeye çalışıyoruz.

Vet216 Veteriner Kliniği ‘mizde Hastalara uygulanan cerrahi operasyonlardan sonra reanimasyon uygulamasına geçilir. Reanimasyon ameliyattan çıkan ve hala antestezi etkisi altındaki hastanın uzman hekimler tarafından ısıtma, oksijen desteği ve nemlendirme özelliği taşıyan veteriner kuvözlerindeki yoğun bakım işlemine verilen genel addır.

Vet216 Veteriner Kliniği ‘mizde  Evcil hayvan ameliyatlarında da insanlardaki gibi anestezi uygulanmaktadır. Çünkü hayvanlar da ağrıyı ve acıyı hisseder. Genel yada lokal uygulanan anestezi her evcil hayvanda farklı etki ve sonuçlar yaratmaktadır.

Acil çağrı(Tıkla Ara)

Minik patiler de ameliyat öncesinde strese girerek heyecanlanırlar ve vücutları normalden fazla adrenalin salgılamaya başlar. Adrenalin hormonu çok yüksek seviyelere ulaşırsa ameliyat esnasında verilecek narkoz da artırılmak zorunda kalınacaktır. Bu da küçük patide ciddi sorunlara yol açabilir. Bu sebeple ameliyat öncesinde minik patilere sakinleştirici ilaçlar verilerek adrenalin hormonu kontrol altına alınır.

Vet216 Veteriner Kliniği ‘mizde  Ameliyat esnasında uygulanacak narkoz damar için serumla verilebileceği gibi maskeleme yöntemi ile de uygulanabilir.

Ameliyatı biten hasta yoğun bakıma alınarak gözetim altında ameliyattan uyandırılmaktadır. Bu uyandırma da en az anestezi kadar önemli ve riskli bir aşamadır. Sürekli gözlem ve kontrol gerekir. Patinizin kusması, ilaçların etkisi ile kendisine zarar vermesi, çeşitli sebeplerle solunum durması gibi sonuçlar gözlemlenebilir.

Ameliyat öncesi ve ameliyat esnasında verilen ağrı kesicilerin yanı sıra ameliyattan sonra da hastalara ağrı kesici verilmesine devam edilir. Çünkü anestezi etkisinden çıkan minik patinin en az 3 gün daha ağrı çektiği bilinmektedir. Bu sebeple ameliyattan çıkan patiye uyandıktan sonra düzenli olarak ağrı kesicilerin uygulanması gerekir. Ancak bazı ağrı kesiciler bazı hastalar ve vakalar için riskli sonuçlar yaratabilir. Hekiminize danışmadan patinize ağrı kesici vermemeniz en doğrusu olacaktır.

İşte minik patinin ameliyathaneden çıkarılarak kendisine geldiği bu süreç içerisinde uygulanan her türlü iyileştirmeye reanimasyon denilmektedir. Bu süreçte hastanın narkoz etkisinden kurtulması, ameliyatın başkaca yan etki yaratıp yaratmadığın gözlemlenmesi, gelişebilecek semptomlar için önlem alınması ve hastanın sağlıklı bir şekilde uyanmasının sağlanması gerekir. Özellikle ameliyat sebebiyle bir süre yoğun bakımda kalmasına karar verilen hastalar için reanimasyon süreci kritik önem taşır.

Vet216 Veteriner Kliniği ‘mizde Reanimasyon uygulamasının uzman veteriner hekimler tarafından, donanımlı kliniklerin yoğun bakım servislerinde gerçekleştirilir. Kliniklerimiz de veteriner anestezi ve reanimasyon titizlikle yapılır ve minik patilere yardım ederek onları mutlu ve sağlıklı şekilde evlerine dönmeleri amacımızdır.

“Halsiz şekilde birkaç gündür yatan köpeğim için endişelenip Vet216 ya götürdüm. Soğukkanlılık ve bilgili doktor sayesinde köpeğim şuanda eskisi koşmaya ve oynamaya başladı. TEŞEKKÜR EDERİM :)”

Gözde Sevmez

“Yol üzerinde gördüğüm bakımsız bir köpeği hem kontrollerini yaptırmak için hem de sağlıklı olması için kliniğe götürdüm. İyi yürekli insanlar çalışanlar. Tavsiye ederim. Pandemi sürecini gerçekten benimseyen bir klinik. Alınan önlemler harika. 👍

Elif Erdoğan

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça yaşanılan problemler ve yanlış bilinen doğruları sizin için derledik.

Hayvanın cinsine, bakım ve beslenme koşullarına bağlı olarak değişebilmektedir. Genellikle kedi ve köpekler 6 aylıkken kızgınlık göstermeye başlarlar. Herhangi bir durumda veteriner ile iletişime geçiniz.
Kedi ve köpeklerinizi ilk aldığınız zaman bir veteriner hekim tarafından muayene edilmesi yerinde olacaktır. Veteriner hekim hayvanınıza uygun aşı takvimi belirleyecektir. Gerekli bilgilere ulaşmak için ayrıca aşı sayfamıza tıklayarak okuyabilirsiniz.
Evet, hizmetimiz mevcuttur. Vet216 Veteriner Kliniği ‘nde konfor esastır. İster standart, ister VIP, dilerseniz konaklama kararınızdan önce, sizi misafir etmekten mutluluk duyarız.
Hayır. Köpeğin kulağında küpe olması, bu köpeğin kısırlaştırıldığı, mikroçip takılıp kayıt altına alındığını gösterir. Ancak, kısırlaştırılan köpeklerin cinsiyet hormonu aktiviteleri oldukça azalacağından hayvanın genel mizacında bir yumuşama ve saldırganlığında da azalma görülmektedir.
Evet. Acil durumlarda yaralı olan hayvana hemen müdahale için ambulans ile adresinize geliyoruz.
Veteriner hekime götürerek muayene edilmesi gerekiyor. Ameliyat veya lazer işlemi gerekiyorsa eğer gerekli ekipman mevcuttur.
Gebelik tespiti , doğum yardımı , sezeryan işlemleri Vet216 Veteriner Kliniğimiz bünyesinde 7/24 açık veteriner olarak uygulanmaktadır. İhtiyaç durumunda dijital röntgen cihazı ile de kontrollerimizi yaparak hastamızın durumunu doğru teşhis ediyoruz.
En doğru teşhis için kliniğimize gelerek muayene olması gerekiyor. Eğer bir hastalık söz konusu ise tedaviye başlanır.

Başka sorularınız varsa lütfen bizimle iletişime geçin.

İletişim